Turizmde bayram tatili sonrasında da hareketlilik sürüyor

Posted by

Sağlıklı ve inançlı turizm hizmetiyle öne çıkan ve dünyanın farklı ülkelerinden turistlere mesken sahipliği yapılan Antalya’da, konuklar, denizin, kumun, güneşin ve her türlü imkanın sağlandığı lüks otellerin keyfini çıkarıyor.

Antalya, yerli turistin yanı sıra 1 Ocak-18 Temmuz’da 5 milyon 658 bin 213 yabancı turist ağırladı. Kurban Bayramı tatilinin sona ermesine karşın otellerdeki yoğunluk devam ediyor. Türk konuklardan kimileri tatilini uzattı, konukların kimileri ise bayram sonrası tatile çıkmayı tercih etti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Lider Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, AA muhabirine, Kurban Bayramı’nda tatilin uzamasıyla tüm otellerin hoş bir devir geçirdiğini söyledi.

“Antalya ve Ege kıyıları bayramı tam manasıyla yaşamıştı”

Bayram sonrası iç pazardan talebin devam ettiğine dikkati çeken Kavaloğlu, “Bayramda en düşük yıldızlıdan en yüksek yıldızlıya kadar tüm oteller doldu diyebilirim. Antalya ve Ege kıyıları bayramı tam manasıyla yaşamıştı. Bayram sonrasında da tesislerdeki yoğunluk devam ediyor.” diye konuştu.

Antalya’da bu sene 5,5 milyonun üzerinde turist ağırladıklarını söz eden Kavaloğlu, geçen seneye nazaran turist sayısının arttığına işaret etti.

Tesislerin yüzde 15-20 civarında iç pazar konuklarıyla dolduğuna dikkati çeken Kavaloğlu, şunları kaydetti:

“Temmuz başında dış pazarın yoğunluğuyla birlikte tüm operasyonların yüzde 15’lik düzeyi iç pazarla doldu. Yüksek dönem bu türlü devam edecek üzere gözüküyor. Eylül ekim devrinde okulların açılmasıyla iç pazar hafifler o vakit da yurt dışından gelen turist sayıları biraz artar. Bu manada oteller yeniden yüzde 90 dolulukları yakalar. Kurban Bayramı tatili sonrası da hareketlilik sürat kesmedi, otellerdeki yüzde 100’e yakın doluluklarımız sürüyor.”

Bu sene turizm döneminin uzayacağını belirten Kavaloğlu, rezervasyonların sürdüğünü, turizm döneminin kasım sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

“Ekim sonuna kadar doluyuz”

Zincir oteller sahibi turizmci Hacı Osman Üçdan da bayramı tatilini yüzde 100 dolulukla geçirdiklerini lakin tesislerin çoğunluğunu yabancı turistlerin doldurduğunu lisana getirdi.

İngiltere, Almanya, Polonya ve İsrail’in yanı sıra çok farklı ülkelerden konukların otellerinde tatil yaptığını vurgulayan Üçdan, “Ekim sonuna kadar doluyuz. Her milliyetten konuklarımız var. Otellerde tatil yapan turistlerin yüzde 20’sini Türk konuklarımız oluşturuyor.” dedi.

Üçdan, kimi tatilcilerin toplumsal medyayı çok güzel kullandığını, memnuniyetlerine ait paylaşımların yeni rezervasyonlar yapılmasını sağladığını kaydetti.

Tatil yapan insanların memnun ayrıldığını belirten Üçdan, rezervasyonların çok âlâ olduğunu, dolu dolu bir dönem geçirdiklerini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.