Türkiye’de mahpus yatıp hudut dışı edilen ve IŞİD’in infaz hücresi ‘Beatles’ın üyesi olmakla suçlanan Aine Davis İngiltere’de gözaltına alındı

Posted by

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye’deki rehineleri öldüren hücresinin üyesi olmakla suçlanan İngiliz Aine Davis, Londra’da gözaltına alındı.

Aine Davis, 2013’te din değiştirip Müslüman olup Hamza ismini almış, İngiltere’den ayrılıp gittiği Suriye’de IŞİD’e katılmıştı.

Eski Londra metrosu çalışanı olan, uyuşturucu ve silah taşıma hatalarından sabıkası bulunan Davis, 2015’te İstanbul Silivri’de yakalanmış ve Türkiye’de IŞİD üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada 7,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Terörle Gayret Ünitesi’ne mensup polisler, Türkiye’nin hudut dışı ettiği Davis’i, Londra’nın kuzeyindeki Luton Havaalanı’nda gözaltına aldı.

İngiltere’de 2000’de revize edilen Terörle Çaba Yasası kapsamında, “terör faaliyetlerinin finansmanı” suçlamasıyla gözaltına alınan Davis hala, Londra’nın güneyindeki bir karakolda tutuluyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı Sözcüsü hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Her vakit İngiltere’nin güvenliğini sağlayacağız ve hiçbir şeyin bunu tehlikeye atmasına müsaade vermeyeceğiz. Bir İngiliz vatandaşının Türkiye’den hudut dışı edildiğini doğrulayabiliriz lakin polis soruşturmaları devam ederken bu hususta daha fazla yorum yapmak uygun olmaz” dedi.

‘BEATLES’ HÜCRESİ

38 yaşındaki Davis, “Beatles” lakabıyla anılan örgütün infaz hücresinin üyesi olduğu tezini reddediyor.

Batı Londra kökenli dört IŞİD’liye, İngilizce aksanları nedeniyle bu lakap takılmıştı.

Örgütün paylaştığı görüntülerde Batılı rehineleri öldürürken görülen ve “Cihatçı John” lakabıyla bilinen Muhammed Emwazi de bu kümenin üyesiydi.

Davis, Emzawi ile Batı Londra’da gittikleri mescitten tanıştığını fakat arkadaş olmadıklarını söylemişti.

Emzawi, Davis’in yakalanmasından birkaç gün sonra ABD’nin Suriye’de düzenlediği hava taarruzunda öldürülmüştü.

ABD, dört IŞİD’liyi, dördü Amerikalı 27 rehineyi, kimilerinin başlarını keserek öldürmekle suçluyor.

2018’de Suriye’de YPG güçlerince yakalanan başka iki IŞİD’li ise hala iade edildikleri ABD’de cezaevinde.

İngiltere’nin 2018’de vatandaşlıktan çıkardığı iki bireyden Alexanda Kotey, ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Yargılandığı davada Nisan ayında hatalı bulunan El Shafee Elsheikh’in cezası ise bu ay açıklanacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.