Ukrayna’dan dikkati çeken iddia: Hangisi gerçek Putin?

Rusya ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın bir süredir devam eden savaşta dikkat çekici bir gelişme geçen hafta yaşandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savaşın başladığı günden beri çatışmaların en sert olduğu Mariupol bölgesine yoğun güvenlik önlemleri altında ilk kez gitti.

Burada yerel yönetimle ve bölge halkıyla temaslarda bulunan Putin’in fotoğrafları ve videoları ise yeni bir tartışma başlattı.

Putin’in Şubat ayında çekilen fotoğrafları ile 18 ve 19 Mart’ta çekilmiş fotoğrafları karşı karşıya getirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko, sosyal medya hesabı üzerinden Putin’in bazı fotoğraflarını yayınlayarak dikkat çekici bir iddiayı ortaya attı.

Gerashchenko, Putin’in Mariupol’e bizzat gitmediğini aksine bazı dublörlerini bölgeye gönderdiğini öne sürdü.

Putin’in farklı zamanlarda çekilmiş fotoğraflarını paylaşan Ukraynalı yetkili, Putin’in çenesinin ve boyun bölgesinin farklılık göstermesine de vurgu yaptı.

Gerashchenko, “Putin senin çenene ne oldu. Son dönemde makyaj uzmanları Putin’in düşük kaliteli kopyalarıyla çalışmak zorunda kalıyor. Birebir benzemiyor ama sonuçta kopyası” yorumunu yaptı.

Gerashchenko, “Acaba bunlardan hangisi gerçek Putin” yorumunu yaptı.

Gerashchenko’nun paylaştığı fotoğraflarda Putin’in geçen yıl çekilmiş fotoğrafları ile geçen haftalarda çekilen fotoğrafları yer alıyor.

Öte yandan sosyal medya platformu Telegram’a yazan bir kaynak, “Kremlin’den kaynaklar Putin’in Kırım ve Mariupol’e gittiğini yalanlıyor” iddiasını ortaya attı.

Kremlin, bu iddialar üzerine bir yorum yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir