Uzmanından ‘pelvik ağrı’ uyarısı: ‘Her 10 bayandan 1’inde görülüyor…’

Posted by

Prof. Dr. Erkut Attar, pelvik ağrının 10 bayandan 1’inde görüldüğünün altını çizerek “endometriozis hastalarının bize gelme şikâyetleri ortasında birinci derecede karın, kasık ve adet ağrıları, ikinci derecede infertilite yani kısırlık sorunu var. Endometriozis hastalarının yaklaşık yüzde 30’unda kısırlık olabiliyor” dedi. 

“DEPRESYON İLE ANKSİYETEYE GİDEN BİR SORUN HALİNE GİDEBİLİYOR” 

Kronik pelvik ağrıya yol açan en kıymetli etkenlerden biri olan endometriozisin bayanların yaklaşık yüzde 10’unda görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Attar, hastalığın bayanlardaki tesirini şöyle anlattı:

“Bahsettiğimiz hastalık, yalnızca kolay bir karın, kasık ya da adet ağrısı değil, tıpkı vakitte mesane ağrıları, alaka sırasındaki ağrılar, vulva ağrıları,  huzursuz bağırsak sendromu, bundan da kıymetlisi migren çeşidi baş ağrıları ve ağır derecede depresyon ile anksiyeteye giden bir rahatsızlık olabiliyor. Ağır depresyon, kronik ağrı ve üstüne kısırlık eklenince bu hastalığa sahip olan bayanların, hem aile ilgilerinde büyük sıkıntılar oluşuyor hem de profesyonel yaşantılarında önemli derecede iş gücü kayıpları ortaya çıkıyor. Münasebetiyle endometriozisin bayanı toplumsal, toplumsal ve kişisel olarak son derece etkileyen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.”

“YAYGIN OLMAKLA BİRLİKTE GEREĞİNCE TANINMIYOR”

Hastalığın bu kadar yaygın olmakla birlikte hala gereğince tanınmadığını belirten Prof. Dr. Erkut Attar kelamlarına şöyle devam etti:

“Hastalık bayanlar ortasında yaygın olmasının yanında kesin teşhis için laparoskopik teşebbüs gerektiriyor. Bunun yanında hastanın hayat kalitesindeki tesiri nedeniyle ferdi verimliliğini de etkiliyor. Toplumsal farkındalığın artırılması endometriozisin gerek hasta gerekse devlet için maliyetli bir hastalık olması açısından da ehemmiyet taşıyor.”

“EVLİLİKLE YA DA GEBELİKLE DÜZELEBİLECEĞİ KONUSUNDA YANLIŞ İNANIŞ VAR” 

Endometriozisin neden kaynaklandığı konusunda şimdi kesin bir bilginin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Attar, bununla birlikte risk teşkil edebilecek nedenlerle ilgili bilgi verdi:

“Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte hayli yeterli bir bilgi birikimimiz var. Gerek ülkemizde gerekse yurtdışında hastalığın nedenini ortaya koyabilmek için çalışmalar yapılmakta. Örneğin östrojen hormonunun endometriozisi tetiklediğini biliyoruz. Bunun yanında karşıt adet kanı akımı olarak tanımladığımız yani adet kanının karın boşluğuna akması da hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Genetik faktörler de kıymetli. Bunun dışında çevresel faktörlerin de giderek değer kazandığını söylemek gerekir.”

“TANI SÜRECİNDE HASTA VAKİT KAYBEDEBİLİYOR”

Endometriozis hastalarının teşhis konulabilmesi için farklı branşlarda tahlil aramaları nedeniyle vakit kaybettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Erkut Attar, bu durumu kâfi farkındalığın olmamasına bağladı.

Doğru teşhis konulana kadar geçen sürecin yaklaşık 7 yıla kadar ulaşabildiğini söyleyen Prof. Dr. Erkut Attar, “Özellikle adet ağrısı çeken genç kızlarda bu ağrının olağan olabileceği, evlilikle ya da gebelikle bir arada düzelebileceği konusunda yanlış bir inanış var. Hastanın teşhis konulana kadar geçirdiği bekleme süreci içinde hastalık giderek ilerliyor ve çok daha önemli dertlere yol açabiliyor” dedi.

“KADININ HAYAT KALİTESİNİ ARTTIRACAK TEDBİRLER ALINMALI” 

Endometriozisin bedendeki birçok sistemi etkilediği için tedavisinde de multidisipliner bir yaklaşım gerektiğinin altını çizen Attar, “Ülkemizde pelvik ağrı ve endometriozis üzerinde çalışan merkezlerden biriyiz. Elbette daha evvel de endometriozis hastaları tedavi ediliyordu. Lakin artık hastalarımızı multidisipliner yaklaşımla çalışan bir grup kıymetlendiriyor. Hastaların tüm şikayetleri bir ortada değerlendirilip tedavi ediyoruz” diye konuştu. 

“Pelvik ağrı ve endometriozis hastalarının ağrılarını geçirmek her vakit mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle tedavi sırasında bayanın ömür kalitesini artıracak tedbirler de alınması gerekir” diyen Prof. Dr. Erkut Ettar, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bunun yanında bilhassa ileri evre endometriozis ya da infiltratif endometriozis olarak tanımladığımız durumlar epeyce kuvvetli bir cerrahi sürecini gerektirdiği için ameliyatların da özel bir grupla gerçekleştirilmesi gerekir. Hasebiyle tedavinin tüm süreçlerinde tecrübe epeyce ehemmiyet taşımaktadır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.