Vladimir Zelensky’den G7 önderlerine davet: Daha fazla silah verin

Posted by

Kiev idaresi, Batılı ülkelerden bir sefer daha silah takviyesi talebinde bulundu.

Talep, G7 Başkanlar Doruğu’na görüntü konferans aracılığıyla katılan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky tarafından lisana getirildi.

Silah tedariki çağrısı

Almanya’nın mesken sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda düzenlenen dorukta konuşma yapan Zelensky, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya önderlerinden, ülkesine hava savunma sistemleri dahil daha fazla silah tedarik etmeleri talebinde bulundu.

Daha fazla yaptırım istedi

G7 ülkelerinin başkanlarına, Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım daveti yapan Zelensky, bu başkanlardan Kiev’in tahıl eserleri ihraç etmesine yardımcı olmalarını ve Ukrayna’nın yine imarı için mali yardım sağlamalarını talep etti.

Öte yandan, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 124 gün geride kalırken, Ukrayna’daki savaş ve savaşın besin, güç güvenliği ve global iktisat üzerindeki tesirleri, G7 Önderler Doruğu’nun ikinci gününde öne çıkan mevzular ortasında yer alıyor.

G7 önderlerinin gündemindeki konular

G7 önderlerinin bugün beşinci oturumda iklim, güç ve sıhhat alanında daha âlâ bir gelecek için yatırım hususlarını masaya yatırması planlanıyor.

Liderler öğlenden sonra, “küresel besin güvenliği, cinsiyet eşitliği” isimli altıncı oturuma katılacak. Bu oturumda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, önderlerle görüntü irtibatı aracılığıyla “küresel besin krizini” görüşecek.

AA’nın aktardığına nazaran, tepe, G7 başkanları ve eşlerinin katılacağı akşam yemeği ile son bulacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.