YKS giriş dokümanı ne vakit yayınlanacak? Uzmanlardan YKS’de başarıyı arttırabilecek 8 öneri…

Posted by

YKS için sayılı günler kala adayların heyecanları artarken, araştırmaları da ağırlaşıyor. YKS, TYT oturumu 18 Haziran 2022’de, AYT ve YDT oturumları 19 Haziran 2022’de yapılacak. YKS imtihan yerlerinin aşikâr olacağı giriş dokümanı ise imtihandan yaklaşık 14 gün evvel yayınlanması bekleniyor.

Bu yıl üç milyonu aşkın öğrencinin uygun bir üniversite hayaliyle katılacağı YKS için kısa bir müddet kaldı. Rehberlik ve Tanıtım Koordinatörü Cihan Kuzgun aday öğrencilere kıymetli tavsiyelerde bulundu. Kuzgun, üniversite imtihanında istenilen sonuçların alınabilmesi için adayların öncelikle yeterli motivasyona sahip sonra da imtihan taktiklerini âlâ biliyor ve uyguluyor olması gerekmektedir dedi.

YKS İMTİHAN YERİ NE VAKİT AŞİKÂR OLACAK?

YKS için giriş yerleri evrakı imtihandan 14 gün kala açıklanıyor. İmtihan tarihi de göz önüne aldığında giriş dokümanlarının 4 Haziran tarihi ya da o hafta içerisinde açıklanacağı söylenebilir.

YKS NE VAKİT? TYT, AYT NE VAKİT?

YKS TYT oturumu 18 Haziran 2022’de, AYT ve YDT oturumları 19 Haziran 2022’de yapılacak.

YKS’YE KAÇ KİŞİ GİRECEK?

ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, YKS’ye başvuran adayların sayısının 3 milyon 243 bin 425 olduğunu duyurdu.

18 Haziran Cumartesi günü uygulayacak Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) başvuran aday sayısı: 3.234.409

19 Haziran Pazar günü sabah oturumunda uygulayacak Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) başvuran aday sayısı: 2.056.512

19 Haziran Pazar günü öğlenden sonra oturumunda uygulayacak Yabancı Lisan Testi’ne (YDT) başvuran aday sayısı: 168.430

YKS’DE BAŞARIYI ARTTIRABİLECEK 8 TEKLİF

İmtihanı kazanmak için uygulanacak taktiklerin güç olmadığını söz eden Cihan Kuzgun, Yapacağınız deneme sınavlarınızın sonuçlarının karşınıza olumlu çıkması sizi daha da güçlü ve başarılı kılacaktır diyerek YKS adaylarına şu tavsiyelerde bulundu.

Öncelikle istediğiniz bir üniversiteye ve kısma yerleşebilmeniz için bu imtihanın gerekli olduğuna inanın ve şunu unutmayın ki imtihan yalnızca bilgilerinizi ölçer kişiliğinizi değil.

Rehber öğretmeniniz varsa ondan yardım alarak yoksa kendiniz kesinlikle bir çalışma programı hazırlayarak mevzulara çalışın. Bu sayede eksik ve anlaşılmayan mevzuları tamamlamanız için müddetiniz olacaktır.

Vaktinizi 20-50 dakikalık dönemlere nazaran ayarlayın. Kısa molalarla çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Çalışma ortamınızın motive ve konsantre olabildiğiniz bir yer olmasına itina gösterin.

Çalışırken fizikî olarak rahat olmaya çalışın. Bahis çalıştığınız yahut test çözdüğünüz bir vakitte kendinizi düşünemiyor ve gergin hissederseniz şöyle bir ardınıza yaslanın ve kendinize bir nefes idmanı uygulayın. İnanın çok yararlı olacaktır.

Çalışma esnasında sizi zinde tutacak atıştırmalıklarınız olsun.

Tek başına çalışmak sizi verimli kılmıyorsa çalışma kümeniz olabilir.

Dikkatinizi dağıtacak kimi teknolojik aletleri (cep telefonu, tablet, bilgisayar vb.) çalışma ortamınızdan olabildiğince uzak tutmanızı öneriyoruz. Bilhassa günümüzde ağır toplumsal medya kullanımı başarıyı olumsuz istikamette etkilemektedir.

SAĞLIKLI BESLENME VE NİZAMLI UYKU BAŞARIDA ÇOK DEĞERLİ

Kuzgun, imtihan hazırlık sürecinde sağlıklı beslenmenin büyük ehemmiyet taşıdığını zerzevat, meyve ve protein yüklü yiyecekler tüketmenin vücut ve beyin sıhhati için kıymetli olduğunu söyledi. Kafein içerikli içeceklerden uzak durulması gerektiğini söz eden Kuzgun, meyve suyu, süt ve su tüketiminin beden sıhhati için yararlı olduğunu vurguladı.

YKS hazırlık sürecinde sistemsiz uyku alışkanlığının başarısızlığa sebep olduğunu söyleyen Kuzgun, insan bedeninin yeme içme alışkanlığı üzere uykuya da gereksinimi olduğunu ortalama 6-8 saat ortasında bir uyku mühletinin kıymetli olduğunu vurguladı. İmtihana az bir vakit kala bedenin tıpkı saatte ahenge ve birebir saatte uyanmaya alıştırılması gerektiğini söz eden Kuzgun, YKS imtihanı öncesinde erken ahenge ve imtihan saatine en az 1 saat kala uyanma biçiminde bir uyku nizamı oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.