Biden yönetimi, Kongre’den çoğunluğu İsrail ve Ukrayna için 105 milyar dolarlık ek fon talep etti

Biden yönetimi, Kongre’den, çoğunluğu Ukrayna ve İsrail’e desteğin yanı sıra ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini artırmak için 105 milyar dolarlık ek fon talebinde bulundu.

Dün Oval Ofis’te Ulusa Sesleniş konuşması yapan ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin ulusal güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara destek olmak için Kongre’ye yarın “acil bütçe” talebinde bulunacağını bildirdi. “Hamas gibi teröristler ile Putin gibi diktatörlerin kazanmasına izin veremeyiz. Buna izin veremem” diyen Biden, İsrail’in hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu görmelerini sağlayacaklarını söyledi.

Bugün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, 105 milyar dolarlık ek fonun 14,3 milyar dolarının İsrail’e yardım kapsamında talep edildiği bildirdi.

Demir Kubbe Davud Sapanı ve Demir Işın için talepler

AA’da yer alan habere göre, söz konusu meblağın 4 milyar dolarının, Demir Kubbe ve Davud Sapanı hava ve füze savunma sistemlerinin takviyesi için kullanılacağı kaydedilen açıklamada, Demir Işın hava savunma sisteminin geliştirilmesi için de 1,2 milyar dolar aktarılacağı belirtildi.

Açıklamada, Kongre’den talep edilen ek fonun büyük çoğunluğunu oluşturan 61 milyar dolarlık kısmının, ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımı kapsamında olduğu ifade edildi.

TIKLAYIN – Biden’dan İsrail ve Ukrayna için Kongre’ye “acil bütçe” talebi: İsrail’in hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu görmelerini sağlayacağız

Gazze’ye insani yardım için 9 milyar dolar

Ek fonun bir kısmının da ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini artırmak için kullanılacağı kaydedilen açıklamaya göre, Biden yönetimi, Gazze Şeridi’ndeki kriz de dahil olmak üzere insani yardımlar için 9 milyar doların üstünde bir meblağ talep etti.

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinde, Cumhuriyetçi çoğunluğun yeni bir başkan seçememesi nedeniyle, fon talebinin ne zaman onaylanacağı belirsizliğini koruyor.

Temsilciler Meclisinde Başkan Kevin McCarhty’nin ay başında görevden alınmasının ardından bugün yapılan üçüncü oylamada da başkan seçilememişti. 

ABD Kongresi’nden talep edeceği bütçenin daha önce hiç görülmemiş şekilde İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını teyit edeceğini aktaran Biden, “Tarihin çok önemli bir anındayız ve bugün vereceğimiz kararlardan biri önümüzdeki on yılların geleceğini belirleyecek. Bu akıllı bir yatırım. Nesiller boyunca Amerikan güvenliğine kar sağlayacak” demişti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx