ChatGPT Mucidinin Çıkardığı Worldcoin Nedir?

ChatGPT kurucusu Sam Altman, Worldcoin adlı yeni bir Blockchain projesi hazırlıyor. Şu ana kadar 100 milyon dolarlık VC fonuyla desteklenen proje, kripto alanında önemli bir oyuncu olmaya aday. Worldcoin nedir? Bitcoin için ne anlama geliyor? Bu yazıda cevaplayacağımız sorular arasında olacak.

Worldcoin nedir?

Worldcoin, Ethereum’un ERC-20 standartlarını taşıyan bir kripto para birimidir. Başka bir değişle, Shiba Inu (SHIB) ve Uniswap (UNI) ile aynı kategoride yer alır. Yani bu bağlamda yeni bir çığır açmıyor.

Worldcoin’i öne çıkaran şey, hem bir kripto para birimi hem de küresel bir tanımlama sistemi olma vizyonudur. “Küresel ekonomi herkese aittir” sloganıyla Sam Altman, Worldcoin’i dünyadaki her bir insana dağıtmayı planlıyor.

Worldcoin’in amacı

Burası işlerin biraz karıştığı yer. Ücretsiz Worldcoin almak ve bir Worldcoin Kimliğine kaydolmak için Sam Altman’a gözbebeklerinizi taramanız gerekiyor. Proje bunun için Orb olarak bilinen tescilli bir iris tarama aracı üretiyor. Orb ile gözbebeklerinizi tarattıktan sonra hazırsınız. Altman’a göre, bu adım kullanıcıların gerçek bir insan olduğunuzu doğrulamak için gerekli. Ayrıca, herhangi bir gizlilik ve mahremiyet ihlali içermiyor.

Worldcoin ve Bitcoin

Worldcoin’in Bitcoin’e göre en az iki avantajı vardır. Biri, üstün teknolojisidir. Bitcoin, madencilik ve enerjiye aç bilgisayar güdümlü madencilik sistemleri gerektiren PoW mekanizmasını kullanıyor. Öte yandan Worldcoin, Ethereum’un en son proof-of-stake teknolojisinin (PoS) yanı sıra Ethereum için farklı Layer 2 ölçeklendirme çözümlerinden gelen teknolojiyi kullanır.

Worldcoin’e göre, “gas’sız” (işlem ücretsiz) işlemler norm haline gelecek. Layman’ın terimleriyle, Worldcoin’inizi hareket ettirdiğinizde hiçbir işlem ücreti olmayacak.

Worldcoin ayrıca Bitcoin’den çok daha hızlı alım için hazır görünüyor. Örneğin, dünya çapında 1,7 milyondan fazla insan şimdiden Worldcoin’e kaydoldu. Bunu, 1 Bitcoin veya daha fazlasını tutan 1 milyon benzersiz cüzdan adresine ulaşmak yaklaşık 14 yıl süren Bitcoin ile karşılaştırın.

Sam Altman’ın Worldcoin’in üzerine serpebileceği ChatGPT sihirli tozu olduğunu da belirtelim. ChatGPT, yalnızca beş günde 1 milyon kullanıcıya fırladı. Bu da yatırımcıların bu yeni kripto projesi için Sam Altman’a neden 100 milyon dolar vermeye istekli olduklarını açıklıyor.

Worldcoin, Bitcoin’i gölgede bırakabilir mi?

Günün sonunda, Worldcoin’in küresel genişleme planları biraz fazla görkemli görünüyor. Örneğin Altman, iki yıl içinde 1 milyar kullanıcıya ulaşmak istiyor. Ancak dünya nüfusu şu anda 8 milyar insan, bu nedenle Worldcoin’i dünya üzerindeki her bir kişinin eline geçirme nihai hedefi en iyi ihtimalle pratik görünmüyor.

Bununla birlikte, Worldcoin erken ilgi görürse, o zaman Bitcoin’in gelecekteki değeri hakkında ciddi tartışmalar doğuracak. Bitcoin için en iyimser fiyat tahminlerinin çoğu, 1 milyon dolar gibi dünyanın finansal sistemini parçalamaya devam edeceğini içeren tahminlere dayanıyor. Analistlere göre, Worldcoin (ücretsiz olması nedeniyle), fakir ve gelişmekte olan piyasalarda Bitcoin’in yerini almak için herhangi bir altcoin arasında en yüksek şansa sahip.

Bu arada, Worldcoin hakkında herkes bu kadar iyimser değil. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Ethereum ve Polygon’un çekirdek geliştiricileri kısa süre önce Worldcoin ile ilgili sorunlara dikkat çektiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir