Dışişleri Bakanı Fidan, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin daveti üzerine resmi ziyaret kapsamında 13 Ekim Cuma akşamı Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştı. Bakan Fidan’ı, Kahire Havalimanı’nda Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Mohamed Zazou ve Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen karşıladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Fidan, bugün Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es Sisi tarafından kabul edildi.

FİDAN, BAERBOCK İLE GAZZE’Yİ GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ziyaretinin ikinci gününde Mısır’ın başkenti Kahire’de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’la İsrail’in Gazze’ye saldırıları, Gazze’ye yönelik insani yardımlar ve Gazze’den tahliyeleri görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, Kahire’de Alman mevkidaşı Baerbock ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Gazze’ye insani yardımlar ve Gazze’den tahliyeler ele alındı. İkili, Ukrayna ve Karabağ’daki durumu da görüştü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es Sisi tarafından kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile görüşmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı, ziyarete ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıca güncel bölgesel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağını kaydetmişti.

TÜRK İŞ İNSANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslar kapsamında bulunduğu Mısır’ın başkenti Kahire’de dün de Türk iş insanlarıyla bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Bakan Fidan’ın Kahire’deki Türk iş insanlarıyla buluştuğunu belirtti. Fidan, Türk vatandaşlarına ve yurtdışındaki girişimlerine desteklerini sürdüreceklerini ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx