Dolardaki güçlenme devam eder mi? Türkiye’yi nasıl etkiler?

ABD Merkez Bankasının (Fed) geçtiğimiz hafta sonuçlanan eylül toplantısında verilen “şahin” mesajlar sonrası dolar endeksinde güçlenme sürüyor. Fed, yıl sonuna kadar bir faiz artımı daha yapılabileceğinin sinyalini verirken faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğinin de ipuçları alındı. Piyasaların aldığı bu öngörülerle, dolar endeksi güçlenirken ABD tahvil faizleri yükseldi; ters korelasyon etkisiyle de altın fiyatları baskı altına girdi.

ABD dolarının euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi, 106,19 seviyesine kadar yükselerek yaklaşık 10 ayın zirvesini gördü. ABD 10 yıllık ve 2 yıllık tahvil faizleri, 2007 yılından beri en yüksek seviyelere ulaştı. Altının ons fiyatı ise 1.909 dolara kadar geri çekildi.

Uzmanlar, dolar endeksindeki yükselişin devamını beklerken açıklanacak ekonomik verilerin önemine dikkat çekiyor. Türkiye için değerlendirildiğinde ise döviz kurlarındaki baskının yüksek kalabileceği ve dış kaynak sorunlarının gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Dolar endeksi 108’e kadar yükselebilir

Öte yandan Morgan Stanley (MS) analistleri, dolar endeksinin 108 seviyesine kadar yükselmesini beklediklerini değerlendirdi. ING analistleri ise Fed’in faizi bir kez daha artırabileceği beklentileri ve ABD hükümetinin kapanabileceği endişesinin ABD tahvil ihaleleri öncesinde yarattığı tedirginlik nedeni ile getirilerin yükseldiğini ifade ederken dolar endeksinin yükselmeye devam edebileceğinin altını çizdi.

Ata Yatırım Hazine Direktörü Yalaz Özkanlı: “Türkiye için dış kaynak sorunları gündeme gelebilir”

Dinamik Yatırım Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş: “Dövizlerde yansıma sınırlı kalıyor”

Bu makale ilk olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx