EA Play Türk Lirası desteğini çekti, dolar ile satış yapılacak

Son yıllarda yaşanan kurdaki oynaklık oyunseverleri etkilemeye devam ediyor. Dijital video oyunu dağıtımı platformu olan Steam’in Türk Lirası ile satışı sona erdirmesinin ardından Electronic Arts’tan da benzeri adım geldi. EA Play dolarla satış yapmaya başladı ve fiyat katlanarak arttı.

EA PLAY TÜRK LİRASI DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Oyunseverlerin sıklıkla kullandığı platformlardan biri olan EA Play Türk Lirası desteğini bırakarak artık dijital mağazalarında dolar kuruyla satış yapmaya başladı.

EA Play’de TL desteği çekilmesi sonrasında ücretler 3.5 arttı. Sitede aylık ve yıllık üyelik fiyatları şu şekilde güncellendi;

EA Play Standart Paket 39.99 TL iken 4.99 dolar (yaklaşık 145 TL) oldu.

EA Play Yıllık Paket 249.99 TL iken 29.99 dolar ( yaklaşık 870 TL) oldu.

EA Play Pro Standart Paket 149.99 TL iken 14.99 dolar (yaklaşık 435 TL) oldu.

EA Play Pro Yıllık Paket 999.99 TL iken 99.99 dolar (yaklaşık 2900 TL) oldu.

STEAM DE TÜRK LİRASI DESTEĞİNİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğim haftalarda Steam tarafından yapılan açıklamaya göre kararın nedeni kurdaki oynaklık olarak gösterilirken “Steam, 20 Kasım’dan itibaren Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini dolar olarak değiştirecek” dendi.

Steam tarafından yapılan açıklamada alınan kararın kur oynaklığı sebebiyle alındığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan döviz kuru oynaklığı, oyun geliştiricilerinin oyunları için uygun fiyatları seçmelerini ve güncel tutmalarını zorlaştırdı. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bunu yüksek sesle ve net bir şekilde duyduk.

Buna ek olarak, sürekli döviz dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar nedeniyle Steam ödeme yöntemlerini bu ülkelerde çalışır durumda tutmakta zorlandık. Bu nedenden dolayı 20 Kasım’dan itibaren Arjantin ve Türkiye başta olmak üzere (ilave 25 ülke/bölge) tüm ödemeler dolar olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx