Kritik Gelişme: ABD Elindeki Bitcoin’leri Harekete Geçirdi İddiası!

Lider kripto para Bitcoin, bugün yaklaşık yüzde 5 yükselişle 28 bin dolar sınırına geldi. Bununla birlikte, on-chain veriler, ABD’nin el koyduğu Silk Road Bitcoin cüzdanlarında hareketlilik olduğunu gösteriyor. Daha önce Coinbase’e aktardığı BTC’lerin bir kısmını satan ABD hükumetinin benzer bir hamle yapması mümkün.

ABD’nin elindeki BTC’ler dehareketlilik var!

Silk Road online bir karaborsa ve ilk modern darknet piyasasıydı. Amerikalı kurucusu Ross Ulbricht, 2011 yılında “Dread Pirate Roberts” takma adıyla başlattı. Pazar yeri Bitcoin ödemelerini kabul eden ilk yerlerden biriydi. Ayrıca, kripto kullanımının yaygınlaşmasına yardımcı oldu. ABD kolluk kuvvetleri, zaman zaman açık artırmaya çıkarılan BTC istifleri de dahil olmak üzere kurucusundan çok sayıda eşyaya el koydu.

Bu cüzdanlarda, Kasım 2021’de ABD kurumları tarafından Silk Road pazarından ele geçirilen yaklaşık 51.000 BTC bulunuyordu. Hükumet, el koyduğu BTC’leri iki cüzdan adresinde birleştirdi. 1 milyar dolar değerinde 50.000’den fazla Bitcoin, ABD Hükümeti kolluk kuvvetlerinin el koymalarıyla bağlantılı birden fazla cüzdandan taşınarak yeni adreslere aktarıldı. ABD hükumeti, bazılarını bu yıl 8 Mart’ta Coinbase’e taşıdı ve kısmi olarak sattı.

On-chain veriler, söz konusu cüzdanlarda yine bir hareketlilik olduğunu gösteriyor. Bunun gibi büyük BTC hareketlerinin yaşandığı zamanlarda, Bitcoin’in bir borsaya gitmesi halinde varlığın fiyatında büyük bir düşüş olabileceğinden korkulur. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı basın zamanında güçlü bir yükseliş hamlesi başlattı. ABD hükumetinin bu yükselişi bir satış fırsatı olarak görmesi de ihtimaller arasında. Ancak, bahse konu hareketlerin niteliği hakkında henüz bir şeyler söylemek için erken.

Bitcoin, Mayıs başından bu yana en yüksek seviyeye sıçradı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere lider kripto, geçen hafta varlık yönetimi devi BlackRock’ın (BLK) ABD’deki ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonunu oluşturmak için başvuruda bulunduğu haberi üzerine Salı günü öğleden sonra işlemlerinde Mayıs ayının başından bu yana görülen en yüksek seviyeye yükseldi. Geleneksel piyasalardaki riskten kaçış hareketine rağmen, BTC yaklaşık %5 artışla 28 bin doların kapısına geldi. Bu arada, Ethereum da %3,6 artışla 1.778 bin dolara yükselerek yeşil renkte işlem gördü.

CF Benchmarks CEO’su Sui Chung geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yaptı. Chung, BlackRock’ın Bitcoin (BTC) üzerine yaptığı bahsin “Bitcoin’in dünyanın en büyük finans kurumlarından bazıları için ilgi çekici bir varlık olmaya devam ettiğini gösterdiğini” söyledi. Bu bağlamda Chung, şu açıklamayı yaptı:

Amerikalıların tahminen %20’si şu anda bir noktada Bitcoin sahibi olmuş durumda. BlackRock’ın önerdiği ETF potansiyel olarak diğer %80’e tamamen daha tanıdık ve erişilebilir bir seçenek sunuyor.

Bunun BlackRock’ın (BLK) kripto alanına ilk girişi olmadığını unutmamak gerekiyor. Şirket geçtiğimiz Ağustos ayında, ABD merkezli kurumsal müşterilerine doğrudan BTC maruziyeti sunan ilk özel tröstünü tanıttı. Bundan kısa bir süre önce, kurumsal müşterilere doğrudan BTC alım satım yeteneklerine erişim sağlamak için kripto borsası Coinbase Global (COIN) ile işbirliği yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir