Kritik Gelişme: Bu Kripto Para Borsası, Düzenleyici Lisans Aldı!

Kripto para piyasasında önemli bir yeri olan borsaların birçok bölgede legal olarak faaliyet göstermesi, alanın benimsenmesi ve erişilebilirlik açısından kritik. Yakın zamanlı bir gelişmeye göre kripto para borsa operatörü Coinbase, Singapur’da önemli bir düzenleyici lisans aldı. İşte detaylar…

Coinbase’in artık Singapur lisansı var

Bugün yapılan bir duyuruya göre, Singapur Para Otoritesi, geçen yılın sonlarında ilke onayı verdikten sonra şirkete Büyük Ödeme Kurumu lisansı verdi.  Haber, Coinbase’in kendi ana pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerle sert bir anlaşmazlığa kilitlenmesiyle birlikte geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ederek kayıtsız bir komisyoncu ve borsa olarak faaliyet gösterdiği iddiasıyla Haziran ayında şirkete dava açtı. Coinbase Singapur’un ülke direktörü Hassan Ahmed verdiği bir röportajda dikkat çekti. “Bu lisans, piyasaya olan bağlılığımızı ortaya koyuyor ve lisanslama yolculuğumuzun sonuna işaret ediyor,” dedi. Ayrıca şunları ekledi:

Singapur’daki deneyimimiz bazı açılardan ABD’de olup bitenlerle tezat oluşturuyor. Bu düzeyde bir düzenleyici netlik sağlayarak ve sektörün uyması gereken net kurallar sunarak, uluslararası stratejimiz hakkında düşünürken bu bizim için gerçekten önemli. Coinbase, MAS ile yakın işbirliği içinde ve çok sayıda politika girdisi sağlıyor.

Singapur’un kripto para konusundaki tutumu

Lisans, Coinbase’in Singapur’daki kuruluşunun bölgedeki hem perakende hem de kurumsal müşterilere daha geniş bir Dijital Ödeme Tokenı hizmetleri yelpazesi sunmasının önünü açarken, yerel kurumlarla olan bağlarını da güçlendiriyor. Standard Chartered ise bu açıdan yerel bankacılık ortağıdır.   Şirket, PayNow ve FAST banka transferleri de dahil olmak üzere basit hesap fonlama seçeneklerinin yanı sıra stabilcoin USDC’nin ücretsiz satın alımlarını sunarak ürünlerini yerel talepleri karşılayacak şekilde uyarladığını söyledi. Bir iş merkezi olarak Singapur nispeten kripto dostu olarak görülmekte. Ancak sektöre yönelik tutumu geçtiğimiz yıl Three Arrows Capital, Vauld ve Hodlnaut da dahil olmak üzere Singapur bağlantılı çok sayıda kripto şirketinde yaşanan krizlerle adeta test edildi.

Three Arrows’un kurucu ortağı Su Zhu, başarısız olan hedge fonun tasfiye memurlarıyla işbirliği yapmayı reddetmesinin ardından geçen hafta Singapur’da tutuklandı. Yine de MAS hala lisans başvuru sahiplerini kabul etmeye istekli duruyor. Coinbase, bölgede tam lisansa sahip bir düzine kadar diğer kripto operatörüne katılmakta. Cüzdan firmaları Crypto.com ve Blockchain.com’un her ikisi de yaz boyunca MPI lisansları aldı. Ahmed, “Singapur’un diğer kripto merkezlerinden birkaç tur önde olduğunu düşünüyorum,” dedi. “Hem iyi aktörlerin hem de kötü aktörlerin geçtiğini gördüler ve şimdi bu düzenlemeleri yükseltiyorlar,” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx